Szukaj w serwisie:
 

Subskrypcja
Tu wpisz swój e-mail


 

Dowiedz się więcej o subskrypcji informacji od nas

 
 
  Inne hity firmy CaliVita International  
 
 
  Zrób przysługę znajomym potrzebującym pomocy  
 
 
 

 

ANDYJSKA KOMOSA
– MATKA ZBÓŻ

 Komosa ryżowa  (Chenopodium quinoa)
(ang. quinoa), proso boliwijskie pochodzi
z rejonów górskich
do 4300m npm. t.j. Andyjska część dzisiejszej Boliwi, Chile, Peru, Ekwadoru.
Komosę ryżową można uważać za super zboże.
W jednym z tubylczych języków komosa nosi nazwę kin-ła (prtotoplasta nazwy quinoa) co oznacza matka zbóż; w języku Inków czisija mama – matka zbóż, inna nazwa - ryż Inków. Starożytni Inkowie nazywali quinoa "matką zbóż" i traktowali jak świętą roślinę. Zgodnie z wielowiekową tradycją wódz Inków podczas pierwszego wiosennego siewu sadził ziarna quinoa używając do tego celu złotej łopaty.

Jest to roślina jednoroczna należąca do klasy dwuliściennych, wysokość od 50 cm do 2 m w zależności od odmiany i warunków klimatyczno-glebowych; dojrzałość osiąga po ok. 100 dniach od zasiewów. 
Właściwie komosa ryżowa nie jest zbożem, nie należy do traw jak pozostałe rośliny zbożowe, jest bardziej spokrewniona ze szpinakiem i burakiem.  

Komosa ryżowa (znana też jako quinoa lub ryż peruwiański) jest doskonałą alternatywą dla ryżu - jest lżejsza, a gotuje się o połowę krócej.

Komosa ryżowa używana była przez żołnierzy Azteckich jako pokarm zwłaszcza w czasie przemarszów w postaci zmielonej mączki wymieszanej z tłuszczem. Rolnicy Inków i Azteków mieszali mąkę kukurydzianą z komosową bogatą w aminokwas lizynę. Ponad to na terenie dzisiejszego Meksyku uprawiany jest pokrewny gatunek komosy Chenopodium nutalliae o podobnych wartościach odżywczych.

Jest ona bardzo starą uprawą Andyjską, uprawiana od co najmniej 5000 lat, początki sięgają 3000 lat pne. Jest rośliną odporną na okresowe przymrozki (-5oC). Komosa ryżowa przetrwała milenia prawdopodobnie dlatego, że jej ziarno zawiera ochronną łupinkę wysyconą żywicami co chroniło ją przed ostrym Andyjskim słońcem.

Smak kiełków jest słodkawy przez co nadają się same w sobie lub w mieszance z innymi kiełkami do wytwarzania mleczek kiełkowych. Z tego powodu jest bardzo ceniona przez entuzjastów diety surowej żywności. Komosa ryżowa jest doskonałym źródłem białka, w przeciwieństwie do zbóż zawiera dużo aminokwasu lizyny (działanie m.in. przeciwwirusowe),  cynk, potas, magnez, żelazo, miedź, mangan. Bogata w witaminy z grupy B, witaminę E i inne. 
Nasiona komosy cechują się obecnością wszystkich aminokwasów egzogennych, czyli takich, które nie są syntetyzowane w organizmie zwierzęcym i muszą być dostarczane w pożywieniu. Komosa ryżowa jest doskonałym źródłem białka, w przeciwieństwie do zbóż zawiera dużo lizyny, fenyloalaniny, tryzyny, cysteiny i metioniny, aminokwasy, które są ograniczającymi dla innych zbóż. Jest produktem wysokobiałkowym, niskokalorycznym i nie zawiera glutenu. To decyduje o jej walorach dietetycznych.

Wykazuje działanie między innymi przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne przeciwwirusowe i immunostymulujące, przeciwkrzepliwe
 (tj. rozrzedzające krew).

Węglowodany stanowią w surowcu ok. 60 %, a błonnik ok. 7 %. Ilość zgromadzonych tłuszczy jest wyższa niż w nasionach innych roślin zbożowych. Bezglutenowe ziarno quinoa zawiera 5 % tłuszczu, czyli 2,5 razy więcej niż pszenica. Tłuszcz ten stanowią jednak w głównej mierze nienasycone, długołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Nawet w 4,3 % mogą się one składać z kwasu alfa-linolenowego, występującego z reguły tylko w rybach i należącego do grupy kwasów omega-3. W organizmach żywych kwas alfa-linolenowy ulega przekształceniu w kwas stearydynowy, EPA i DHA. Pełni ważną rolę w gospodarce lipidowej naskórka i produkcji sebum, obecność jego pochodnych warunkuje ochronne działanie PTS (płaszcza tłuszczowego skóry).

To święte zboże Inków - Quinoa po okresie zapomnienia znów wraca do łask z powodu niezwykłych wartości odżywczych, leczniczych i kosmetycznych.
 

Inne Andyjskie rośliny uprawne:

 Canihua - (Chenopodium pallidicaule)

Łubin Andyjski (Lupinus mutabilis)

Szarłat zwisły (Amaranthus caudatus)

Oca - szczawik bulwiasty (Oxalis tubero­sa)

Ulloca - bulwotka (Ullucus tuberosum)

Mashua - nasturcja bulwiasta (Tro­paeolum tuberosum)

 

 

 

 

 

OCEAN21

ALGI MORSKIE, ALOES, PAUDARCO, ŻURAWINA, WYCIĄG Z GREJFRUTA, BOGACTWO MINERAŁÓW

 

 

Odwiedź witrynę o Noni - SUPER
POLINESIAN NONI

 

 

 

 


CHELATOTERAPIA
PROSTATA
RAK, NOWOTWORY
MIAŻDŻYCA
CUKRZYCA,
WRZODY,
ZAPARCIA,
DEPRESJA, STRES
NA POTENCJĘ
DIETA

ZGODNA Z GRUPĄ KRWI
SUPLEMENTY  DLA SPORTOWCÓW

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 

Opracowanie graficzne & hosting IHE

 
 
 

.


ParaProteX -> składniki ParaProteX-> Komosa piżmowa (piołun )


Wormseed Poder zwany Common Wormwood

(komosa amerykańska, herbata meksykańska, herbata jezuicka)

łacińska nazwa: Artemisia vulgaris, Chenopodium anthelminticum (Bert.), Chenopodium ambrosioides Linn., Chenopodium quinoa L., Chenopodium album,  Artemisia absinthium L., Artemisia annua
polska nazwa
: Bylica pospolita - Komosa piżmowa (rośliny przeciw robakom)

Roślina

Bylica (Artemisia) – rodzaj roślin z rodziny astrowatych, liczący 300 gatunków. Ziele komosy piżmowej (Chenopodium ambrosio-ides, Linn.) i jeszcze inne jego odmiany, Chenopodium ambrosioides, var anthelminticum (Bert.), Artemisia absinthium L., Artemisia annua należą do rodziny komosowatych (Chenopodiaceae). 

Aromatyczna bylina o przysłowiowo gorzkim smaku, rosnąca na przychodach, rumowiskach i w ogrodach. Bylica czyli piołun Zamieszkuje suche i ciepłe obszary Europy, Azji i obu Ameryk. Niektóre gatunki dominują na stepach lub półpustyniach, tworząc tzw. pustynie bylicowe,  zarośla, przydroża, brzegi wód, także zbocza górskie (piargi) do wysokości 1600 m n.p.m. Wiele gatunków bylic to chwasty porastające nieużytki.
Bylica piołun
, piołun, psia ruta, absynt (Artemisia absinthium L.) – gatunek byliny z rodziny astrowatych (Asteraceaea Dum.). Piołun występuje w stanie dzikim w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej, na terenie Europy i Azji. W Polsce pospolity. Jest to od dawna znana jako roślina lecznicza stosowana przy braku apetytu i złym trawieniu oraz znana jako przyprawa - znano ją już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie.
 

Jako komosa piżmowa jest rdzenną rośliną Meksyku i Ameryki Południowej, ale można ją spotkać również na północ od Missouri po Nową Anglię, gdzie rośnie wokół domostw i w glebie nawożonej obornikiem. Obecnie można ją odnaleźć na terenie niemalże całych wschodnich Stanów Zjednoczonych. Komosa jest szorstkim, wieloletnim chwastem, rosnącym na poboczach dróg i pustkowiach do wysokości około 2 stóp.

Od wieków Indianie amerykańscy wiedzieli o tym środku, który paraliżuje jelitowe robaki i pasożyty z ciała. Dlatego też z uwagi na jej cenne zalety bylica nawet została uznana za narodową roślinę stanu Nevada.
Po skolonizowaniu rdzennych Meksykan i Indian Amerykańskich, r
oślina była stosowana przez Hiszpanów, pod nazwą Herba Sancti Mariae
Zioło świętej Marii w dolegliwościach płucnych jako środek wykrztuśny, w katarze i astmie.
W Meksyku liście używane są zamiast herbaty (herbata meksykańska).

Głównie używane są nasiona owocu (kaszka), które mają silny aromat, przypominający nieco zapach eukaliptusa; w smaku jest cierpki i gorzki. Cała roślina ma silny, osobliwy, nieco aromatyczny zapach, wynikający z obecności olejku lotnego, który nie zanika po wysuszeniu.
Tubylcy stosowali odwar z całego zioła do łagodzenia bolesnej menstruacji, lecz głównym zastosowaniem – zarówno liści, jak i nasion – było działanie robakobójcze.

Komosa ryżowa (Chenopodium quinoa L.) – gatunek rośliny jednorocznej z rodziny komosowatych (Chenopodiaceae). Uprawiany w Ameryce Południowej i stosowany do żywności w postaci kaszy. Jest blisko spokrewniona z pospolicie występującą w Polsce komosą białą (Chenopodium album).
W Polsce notowano dawniej jej występowanie w okolicach Gubina.

Zioła na robaki
 

Dzisiaj uważa się go za jeden z najlepszych środków usuwających glisty, zwłaszcza Ascaris lumbricoides (glistę ludzką). Chociaż wszystkie części rośliny wykazują właściwości przeciwrobacze, owoce i uzyskany z nich olejek stosowane są samodzielnie, będąc oficjalnie na liście Farmakopei USA. Od dawna przyjęło się podawać nasiona w postaci sproszkowanej.

W wyniku badań nad ekstraktami bylicy (Artemisia annua) w starożytnej medycynie chińskiej zwanego ziołem quinghao,  udało się skutecznie wyleczyć miliony pacjentów w Południowo-wschodniej Azji, którzy musieliby cierpieć a nawet umrzeć, w przypadku których konwencjonalne środki przeciw malarii zawiodły -  m.in. chlorochina (New Scientist, 13 lipca 1996, str.4).
Naukowcom udało się poznać, w jaki sposób działa leki zwane artemisinianami (piołunowcami), a jednocześnie odkryć lukę w osłonie zarazka malarii Plasmodium falciparum. Tą luką jest jeden z dwóch enzymów, które umożliwiają drobnoustrojowi pompowanie niezbędnej ilości wapnia do swojej błony komórkowej.
- Piołunowce atakują bezpośrednio jedną z tych pomp -  twierdzi Sanjeev Krishna, szef zespołu badawczego ze szpitala klinicznego St George's Hospital Medical School w Londynie -  Kiedy działanie tej pompy zostanie zakłócone, drobnoustrój ginie w ciągu kilku godzin.
naukowcy nie wiedza jeszcze na czym polega dokładnie mechanizm działania połunowców, ale wiedzą już to co starożytni lekarze chińscy, że to działa!
(Źródło: New Scietist, vol. 179, nr 2409, 23 sierpnia 2003)

Piołunu używano również z dobrym skutkiem  do zwalczania pasożytów zewnętrznych - wszy, pluskiew, pcheł, świerzbowca.

Wspomaga leczenie chorób:

Jelitowe pasożyty:
tasiemiec, owsiki, lamblie (Lumbricoides)
glisty ludzkiej (ascaris),  obleniec, Tęgoryjec (
ankilostomatoza),
przywry, motylice

Niestrawności:  kolka, bóle żołądka, brak apetytu, gazy, wzdęcia, działa przeczyszczająco, na złe trawienie

Inne:
Regulacja okresu - miesiączki,
łagodzi bolesną menstruację
Astma i kaszel, choroby
płuc (jest jako środek wykrztuśny)
obniża gorączkę, napotny, malaria

epilepsja, atak histerii, choroba Parkinsona i Alzheimera, autyzm, ADHD
dzwonienie w uszach, głuchota, paraliż,
podagra (dna moczanowa), moczopędny i wypłukuje piasek w nerkach

Medyczne własności: 
Rośliny przeciw robakom, które zawierają lotny olej (aż do 90% ascaridol, plus geraniol i salicylan metylu) i saponiny triterpenoid.

Ascaridol to bardzo silny środek przeciw w robakom.

Spostrzeżenia dwóch holenderskich lekarzy Schuffner i Vervoort  potwierdziły, iż olej komosy jako efektywna substancja, jest w największej ilości skoncentrowany w nasionach bylicy pospolitej.

Dr Parkinson w swoich badaniach chorób neurologicznych doszedł do wniosku i uważał, iż ma biologicznie czynne składniki bylicy pospolitej, mają skuteczne działanie przeciw histerii nawet u pacjenta,  który został dotknięty atakami histerii wiele lat temu. Zatem z powodzeniem warto podawać ten składnik w suplementacji dla osób z problemami naurologicznymi w tym autyzm, ADHD, choroba  Alzheimera, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane i inne.
Jako środek uspokajający, Bylica pospolita jest ceniona w paraliżu, atakach epileptycznych (padaczka, epilepsja). 

Olej komosy piżmowej ma własności jako środek uspokajający oraz pobudzający i wywołujący miesiączkę. Ma on też moczopędne i napotne działanie, obniża gorączkę i ataki malarii.

.

.

Komosa piżmowa (Chenopodium), będąc bardzo aktywnym środkiem przeciwrobaczym, jest często używana w celu usunięcia obleńców, zwłaszcza u dzieci. Z powodu jej skuteczności, łatwości podawania i niskiej toksyczności, być może jest najbardziej cennym ze wszystkich leków przeciw-robaczych. Olejek był również polecany w leczeniu malarii, pląsawicy, histerii i wielu innych chorób nerwowych.

W 1912 roku dwóch holenderskich lekarzy pracujących w Delhi (Holenderskie Indie Wschodnie) stwierdziło, że ten olejek aromatyczny jest najskuteczniejszym lekarstwem przeciw ankilostomatozie (Ancylostoma duo denale), tj. zakażeniu tęgoryjcem. Początkowo, choroba ta była wyłącznie chorobą tropikalną lub subtropikalną, lecz około trzydzieści lat temu pojawiła się u pracowników kopalń w Europie, na północ od Alp. Tęgoryjec dwunastnicy, który wywołuje chorobę, nazywany jest Ankylostos duodenale; jego samiec ma długość 10 mm, samica 14 mm.
Żywy tęgoryjec jest barwy cielistej, martwy jest koloru szarego lub białego. Podczas wczepiania się robaka w błonę śluzową jelita, z gruczołów znajdujących się u podstawy zęba w kształcie haka (każdy składający się z pojedynczej komórki) wypływa wydzielina do ran oraz naczyń krwionośnych. Sądzono, że zjawiska choroby można przypisać mechanicznym zmianom, wywołanym przez tęgoryjca, jak również trującym substancjom wydzielanym przez tego robaka. Składa on swoje jaja w świetle jelit gospodarza.
Razem ze stolcem jaja te opuszczają żywiciela. W temperaturze od 25 do 30 °C rozwija się larwa i po dwukrotnej przemianie, dostaje się do organizmu nowego żywiciela, poprzez warzywa, wodzę pitną czy poprzez skórę. Próbowano wykorzystać kilka lekarstw przeciw tęgoryjcowi; tymol (wyciąg z rośliny leczniczej – Tymianku pospolitego (łac. Thymus vulgaris) wydawał się być jedynym lekarstwem używanym z dobrym efektem, ale obecnie przewyższa go olej komosowy, który daje lepsze wyniki niż eukaliptus, betanaftol czy tymol.

Obserwacje dwóch holenderskich lekarzy zostały potwierdzone przez innych medyków, a olej z komosy stał się obecnie swoistym lekarstwem na choroby wywołane przez tęgoryjca. Wykazano również, że olej z komosy jest bardzo pomocny przeciw tasiemcom. Stosuje się go w praktyce weterynaryjnej w miksturze przeciwrobaczej dla psów, w połączeniu z olejkiem terpentynowym, anyżkowym, rycyną i oliwą z oliwek.

Działanie komosy piżmowej
Działanie nasion nie jest kwestionowane, lecz często są one wypierane przez olejek lotny uzyskiwany przez destylację zmacerowanych owoców.
Po raz pierwszy olej wyizolował w 1895 roku niemiecki farmaceuta, który żył w Brazylii (gdzie nasiona przez długi okres czasu były stosowane jako środek robakobójczy). Głównym składnikiem oleju z nasion komosy piżmowej, znanego jako olej komosowy, jest askarydol, pokrewny z eukaliptolem. Jest to substancja nietrwała, po ogrzaniu łatwo ulega rozkładowi, z wytworzeniem węglowodoru. Olej zawiera również p-cymen, a-perpinen, prawdopodobnie dihydro-p-cymen i być może sylwestren. Donoszono również o obecności betainy i choliny. Olejek zawiera glikol i saflor. Silne działanie olejku jest przypisywane połączeniu askarydolu i safloru.

Prof. dr n. med Valeria Szedlak-Vadocz  bazowała na opisach medycznych własności oleju komosy z różnymi roślinami przeciw robakom i wprowadziła je do formuły jako jedne z potężnych składników ParaProteX.

Ciekawostka
Bylice noszą imię po historycznej postaci Artemizji. Artemizja była prawdopodobnie żoną władcy karyjskiego Mauzolosa, panującego w połowie IV w. p.n.e. Zajmowała się medycyną i botaniką i na jej cześć rodzaj grupujący aromatyczne rośliny nazwany został ARTEMISIA.

Dawniej dodawano wyciągów z piołunu do atramentu, by uchronić bardzo drogie wówczas książki przed myszami i owadami, oraz do uli dla ochrony pszczół przed pasożytami.

Przyprawa ziołowa
Dawniej piołun miał bardzo szerokie zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w kuchni. Używano go do tłustych i ostrych potraw. Obecnie znaczenie tej rośliny jako przyprawy jest niewielkie: mała ilość posiekanych świeżych listków podnosi bardzo smak pasztetu i zapiekanek; w postaci świeżych lub suszonych kwiatów może być użyta do przyprawiania sałatek ze świeżych warzyw, jak i zup jarzynowych. Więcej informacji o przyprawach ziołowych>>

=========================================

KURACJA OCZYSZCZAJĄCA POWINNA TRWAĆ MINIMUM 3 MIESIĄCE DO PÓŁ ROKU, A W PRZYPADKU GRZYBIC NAWET DO ROKU CZASU,
- KONTAKTUJ SIĘ Z NAMI CZĘSTO, PYTAJ O ZESTAW WSPOMAGAJĄCY I PRZYSPIESZAJĄCY PROCESY OCZYSZCZANIA, O DAWKOWANIE I DIETĘ.


NA CZAS KURACJI KORZYSTAJ Z NIŻSZYCH CEN KLUBOWYCH >>>

CENNIK WSZYSTKICH PRODUKTÓW

 

ŚWIATOWE SUPLEMENTY NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI

*    *    *

FORUM     DYSKUSYJNE    DLA   CZYTELNIKÓW


ParaProteX <- składniki <- Komosa piżmowa (Zioło świętej Marii )

 

© Copyright 2003 by R&P Zarzyccy
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Optymalizowano dla MS Internet Explorer 5.0 i rozdzielczości 1024 x 768    PL ISO 8859-2

   Wykorzystywanie całości lub fragmentów serwisu bez pisemnej zgody autorów jest zabronione i będzie ścigane z całą surowoscią polskiego i europejskiego prawa.